Przechowywanie towarów w magazynach o różnej powierzchni, wymaga prawidłowego zarządzania ich ustawieniem i wyposażenia w funkcjonalne regały magazynowe, w których będą ustawiane towary. Powierzchnie magazynowe muszą być odpowiednio zagospodarowane, dlatego regały magazynowe konstruowane są w pionie, aby można było ustawiać palety z towarem na kilku poziomach, wykorzystując maksymalnie możliwości magazynu.
Aby takie wyposażenie było bezpieczne i wytrzymałe regały magazynowe produkowane są przeważnie z metalu, czasami z płyty mdf, w każdym przypadku muszą spełniać normy przewidziane do takich urządzeń. Dobre wyposażenie powierzchni magazynowej, daje jego pracownikom łatwy dostęp do towarów, odpowiednie ich selekcjonowanie, znacznie ułatwia pracę podczas wystawiania produktów z regałów. W magazynach gdzie nie wchodzą potencjalni klienci regały muszą być przede wszystkim praktyczne i stabilne, natomiast w pomieszczeniach, gdzie dostęp mają także klienci jak na przykład sklepy regały muszą pełnić również funkcje reprezentacyjne.
Ze względu na zastosowanie regały magazynowe można podzielić na:
- Regały rzędowe – dzięki swojej uniwersalności nadają się do przechowywania towarów na paletach lub bez palet, stanowią łatwy dostęp do przechowywanych towarów, ułatwiając sprawowanie kontroli na stanem magazynowym. Pracownicy jeżdżący na wózkach widłowych mają swobodny sposób manewrowania i bezpośredni dostęp do towarów znajdujących się w regałach.
- Regały wjezdne – przeznaczone do magazynów wysokiego składowania, ustawione w postaci wąskich korytarzy, po których poruszają się wózki widłowe i umieszczają palety na specyficznych szynach. Zarządzanie wydawaniem towarów przy zastosowaniu tego typu regałów, pozwala na wydawanie w pierwszej kolejności produktów, które są składowane dłużej i posiadają na przykład krótszy okres przydatności do spożycia.
- Regały półkowe – przeznaczone są do przechowywania towarów niespaletyzowanych, które podlegają ręcznemu rozładunkowi i załadunkowi. Najczęściej korzystają z takich regałów warsztaty, sklepy i magazyny. Półki zamontowane w regałach posiadają różną nośność, dostosowaną do konkretnych potrzeb i mogą być wykonane z metalu, płyty wiórowej i laminowanej.
- Regały wspornikowe – posiadają specjalne przeznaczenie, mogą być w nich przechowywane różnego rodzaju blachy, materiał w belach, pręty i rury. Duże i długie materiały wymagają bardzo wytrzymałej budowy, zaletą tych regałów jest maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej. Tego typu regały znajdują zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz magazynów.
Nowości 2017: http://www.ltm-regaly.pl/regaly_magazynowe-1 – regały magazynowe w ofercie !