Porównanie okien drewnianych z oknami PCV

Jak wybrać okna do domu?

Okna kupuje się na długie lata, powinny być więc bardzo trwałe, solidne oraz dodatkowo wpasować się w nasz gust. Ważne jest też to, aby dobrze komponowały się z elewacją naszego budynku oraz z naszym wnętrzem.

Okna sprawiają, że nasze pomieszczania w ciągu dnia są oświetlone światłem dziennym. Powinny być na tyle szczelne, aby chronić nas przed wiatrem i hałasem. Rynek oferuje nam wiele różnych rodzajów okien. Na pewno warto zastanowić się czy chcemy, aby okna w naszym domu były wykonane z tworzywa sztucznego, czy z drewna.

Okna drewniane – wady i zalety

Drewno to materiał naturalny, wybierając okna drewniane podkreślamy nie tylko to, że lubujemy się rzeczach najwyższej jakości, ale też to, że cenimy środowisko.

Takie okna idealnie komponują się z każdym rodzajem elewacji. Mamy duży wybór kolorów, możemy również postawić na naturalnie widoczne słoje. Rysunku drzewa nie przykrywa się wtedy farbą, stosuje się jedynie bezbarwny lakier. Zazwyczaj takie okna kosztują dużo więcej niż okna wykonane z tworzyw sztucznych, ale kiedy odpowiednio o nie dbamy to służą nam przez wiele lat. Niektórych może przerażać to, że co jakiś czas okna trzeba odnawiać i konserwować.

Okna z PCV – wady i zalety

Zdecydowanym plusem jest ich cena. Okna są w różnych barwach, ale kolorystyka nie jest tak bogata jak w przypadku okien drewnianych. Nie są też wykonane z naturalnych surowców. Zazwyczaj pod wpływem intensywnego światła, po kliku latach przebarwiają się i przestają wyglądać estetycznie.