Obozy anime – co to takiego?

Zbliża się czas wakacji, więc rodzice zastanawiają się nad wyborem odpowiedniej formy wypoczynku dla swoich dzieci. Przebierają w szerokiej ofercie i zastanawiają się, jaki wyjazd będzie najlepszy dla ich pociech. Nietuzinkowym sposobem na wakacje są obozy anime, które cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży.

Czym są obozy anime?

To wyjazdy dedykowane głównie nastolatkom zainteresowanym kulturą Japonii oraz grafiką w stylu anime i mangi. Anime to termin wywodzący się od angielskiego słowa animation oznaczającego animację. Używa się go na określenie japońskich filmów animowanych, a także samego stylu, w jakim są tworzone. Styl anime charakteryzuje się specyficznym sposobem przedstawiania postaci: z nieproporcjonalnie dużymi oczami, szczupłą i smukłą sylwetką oraz włosami w nienaturalnych kolorach. Ze względu na istnienie wielu jego podgatunków, styl ten zyskał sobie licznych fanów na całym świecie. W zależności od oferty biura podróży, uczestnicy obozów anime mają okazję brać udział w różnych aktywnościach przygotowanych przez organizatora. Obok zajęć takich jak pobyt na świeżym powietrzu, gry zespołowe, czy zwiedzanie, uczestnicy mogą skorzystać np. z: warsztatów rysunkowych manga, pokazów filmów anime, dyskotek z muzyką japońską i wielu innych.

Dla kogo są obozy anime?

Tego typu wyjazdy to w szczególności propozycja dla młodzieży zainteresowanej kulturą Japonii ale i dla tych, którzy chcą się przekonać, czy to dla nich. To okazja do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni z ludźmi, którzy podzielają wspólne zainteresowania. Dla nastolatków, których szkolni rówieśnicy nie mają podobnych zainteresowań, to szansa, by spotkać dobrych znajomych na żywo, a nie przed ekranem komputera, przez Internet.

Czym są obozy otaku?

Zbliżoną formą do obozu anime jest obóz otaku, który podobnie jak wyjazd anime jest adresowany do młodzieży zainteresowanej kulturą Japonii. Otaku to termin, który w Japonii wywołuje negatywne skojarzenia – to określenie na osobę przesadnie zainteresowaną światem wirtualnym, przebierającą się w stroje ulubionych bohaterów z mangi i anime, oderwaną od życia. W naszym kręgu kulturowym natomiast, określenie otaku ma wydźwięk neutralny i oznacza osobę, której hobby są manga i anime. W trakcie wyjazdu otaku, uczestnicy będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat Japonii, muzyki j-pop, a przede wszystkim przebrać się za ulubione postaci anime, czyli praktykować cosplay. Cosplay to zajęcie polegające na przebieraniu się za postaci fikcyjne, często związane z samodzielnym wykonywaniem stroju i dbałością o każdy jego detal.

Gdzie szukać obozów anime i otaku?

Jak zwykle z pomocą przychodzi nam internet. Na stronie https://www.kogis.pl/obozy można znaleźć szeroką ofertę wyjazdów młodzieżowych. Obok obozów sportowych, paintballowych, wodnych, żeglarskich czy językowych, wyróżniają się wyjazdy anime i otaku. Obozy to wyjazdy zarezerwowane dla młodzieży w wieku 12-18 lat. Dla młodszych podopiecznych, w wieku 6-11 lat organizator ma ofertę kolonii.

Wśród obozów anime na stronie znajdujemy kilka ofert, spośród których wymienić można: Obóz rysunkowy anime i manga, Obóz nadmorski przystanek otaku, Obóz otaku dla młodzieży z programem Młoda Kadra. Organizator zapewnia ciekawe i wszechstronne zajęcia mangowe, świetną kadrę opiekuńczo-wychowawczą, dobre posiłki i zero czasu na nudę. Biuro ma w swojej ofercie różne lokalizacje, np. Darłówko nad morzem, Czaplinek usytuowany między jeziorami Drawsko i Czaplino, Ostrzyce – na Kaszubach czy Poronin w Tatrach. Dzięki temu można tu znaleźć propozycję dla każdego. Obozy natomiast podzielone są na grupy wiekowe, tak by dzieci jak najłatwiej mogły odnaleźć się wśród nowych osób. Dla przykadu: Obóz rysunkowy w Darłówku to pobyt dla dzieci w wieku 10-14 lat, a obóz otaku dla młodzieży z programem młoda kadra jest dedykowany osobom w wieku 16-20 lat.

Wyjazdy w stylu anime na pewno ciekawa opcja do rozważenia podczas wyboru wyjazdu dla swojego dziecka. W połączeniu z ciekawą lokalizacją taki wyjazd daje gwarancję dobrej zabawy i pożytecznie spędzonego czasu.