Które okna lepiej wybrać – plastikowe czy drewniane?

Budowa nowego domu – trudne wybory

Budowanie nowego domu wiąże się z szukaniem najbardziej optymalnych rozwiązań, które zmieszczą się w naszym budżecie, wpasują się w nasze poczucie estetyki oraz będą spełniały swoją podstawową funkcję. Zazwyczaj największy dylemat mamy przy wyborze okien. Zastanawiamy się między ceną, a jakością.

Okna drewniane vs okna z tworzyw sztucznych

Nowoczesne okna powinny charakteryzować się właściwym współczynnikiem przenikania ciepła. Im mniejszy ten współczynnik, tym mniej ciepła z naszych pomieszczeń ucieknie na zewnątrz.

Okna plastikowe oraz drewniane mogą mieć ten parametr na podobnym poziomie. Zdawać sobie trzeba jednak sprawę z tego, że okna plastikowe mogą pod wpływem temperatury ulegać odkształceniom. Po pewnym czasie może wpływać to na powstawanie mostków termicznych między murem a ramą okna. Drewno pod wpływem temperatury nie odkształca się. Plastikowe okna mogą się odbarwiać, kiedy narażone są na intensywną ekspozycję słoneczną. Na pewno cena okien z PCV jest dużo atrakcyjniejsza. Za okna drewniane zapłacimy zdecydowanie więcej. Plusem może być jednak to, że drewniane okna możemy po pewnym czasie pomalować na inny kolor, który pasować będzie na przykład do nowej elewacji. Z tworzywem sztucznym tego nie zrobimy, ponieważ tego materiału nie maluje się.

Drewniane okna pasują do każdego rodzaju budownictwa, równie dobrze możemy je zamontować w wiejskiej chatce oraz w wielkiej, luksusowej posiadłości. Okna plastikowe nie są tak uniwersalne, nie pasują też do każdej elewacji.