Jak wybrać okna do salonu?

Warto mieć świadomość, że właściwie dobrane okna umożliwią na wprowadzenie odpowiedniej ilości światła do danego pomieszczenia. Mnóstwo osób ma wątpliwości związane z posiadaniem domu z dużymi przeszkleniami, w związku z tym decydują się na znacznie mniejsze, tradycyjne okna. Czym należy się zatem sugerować wybierając okna do salonu?

Materiał

Specjaliści najcześciej rekomendują okna PCV, PCV-aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe. Na które okna warto jednak się zdecydować w przypadku salonu? Dobrym rozwiązaniem będą okna PCV. Należy mieć świadomość, że plastik nie przenosi dobrze temperatury, dlatego jest pewnego rodzaju barierą między ciepłą, a zimną stroną okna. Warto również podkreślić, że PCV jest to bezawaryjny i trwały materiał.

Podejmując decyzję o zakupie okna PCV należy zdecydować się na modele z tradycyjnymi kształtami, ponieważ bardziej nietypowe formy mogą okazać się kłopotliwe w wytworzeniu. Z kolei osoby, które marzą o ciekawych kolorach po zewnętrznej stronie mogą wybrać okna PCV z zewnętrzną aluminiową nakładką. Nakładka spowoduje, że okna nie tylko nie będą żółknąć, ale również blednąć pod wpływem słońca.

Obecnie okna drewniano-aluminiowe uznawane są za luksusowe. Osoby, które są zainteresowane wykonaniem różnego rodzaju przeszkleń w salonie mogą spokojnie postawić na ten rodzaj okien. Okna drewniano-aluminiowe zagwarantują bowiem bardzo dobre parametry izolacyjne. Z kolei z zewnątrz będą chronić przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto wspomnieć również, że drewno znajdujące się po wewnętrznej stronie będzie tworzyło niesamowitą atmosferę w swojej niespotykanej fakturze oraz zapachu.

Wymiary

Warto wiedzieć, że dobór właściwego kształtu oraz wielkości okna do salonu uzależniony jest nie tylko od wyglądu danego budynku, ale także od jego nasłonecznienia. Jak wiadomo salon jest zdecydowanie największym pomieszczeniem w domu oraz najczęściej użytkowanym. Zastosowanie dużych przeszkleń umożliwia zachować właściwe proporcje powierzchni przeszklonych w stosunku do powierzchni podłogi. Ponadto promienie słoneczne, które będą wpadały do pomieszczenia przez okna w ciągu dnia są naturalnym oświetleniem dla wnętrza. Nie wszyscy oczywiście znają uniwersalną zasadę projektowania, która głosi, że okna powinny odpowiadać minimum 1/8 powierzchni podłogi w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że większa powierzchni salonu zdecydowanie lepiej będzie prezentowała się z właściwie przestrzennymi oknami. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost popularności przeszklenia od podłogi do sufitu. Właśnie takie rozwiązanie rekomendowane jest przede wszystkim do najbardziej nowoczesnych wnętrz.

Najkorzystniejsza sytuacja będzie wtedy, gdy okna będą znajdowały się przynajmniej na dwóch ścianach. Takie rozwiązanie może ponadto poszerzyć, a także wizualnie otworzyć przestrzeń. W salonie możliwe jest również zastosowanie okien różnej wielkości przez co można w odpowiedni sposób doświetlić miejsce, w którym wydzielona została jadalnia. Coraz częściej rekomenduje się także zamontowanie okien blisko podłogi, co umożliwi na wykadrowanie ciekawych widoków.

Oferty partnerów: