Jak działa w praktyce auto w rozliczeniu?

Każdego roku setki tysięcy osób kupuje nowy samochód. Jednak zwykle jest to zakup samochodu z drugiej ręki, a tylko niewielki odsetek chętnych na nowy samochód decyduje się na zakup auta z najnowszego rocznika w salonie. Dla tych ostatnich przewidziano jednak ułatwiającą podjęcie decyzji opcję zakupu nowego samochodu i oddanie starego auta w rozliczeniu. Ma to wspomóc sprzedaż fabrycznie nowych samochodów, ale też ułatwić sprzedaż poprzedniego auta.

Jak działa oddanie samochodu w ramach rozliczenia?

Przede wszystkim trzeba znaleźć dealera, który ma w swojej ofercie opcję oddania starego auta w rozliczeniu. Następnie należy sprawdzić jego ofertę czy na pewno ma samochód, który chcemy kupić. Niestety nie można liczyć na to, że dealer zaproponuje za nasz stary samochód kwotę odpowiadającą 100% wartości rynkowej auta, raczej będzie to około 75%, ale i tak może się to opłacać. Wyliczoną cenę za auto w rozliczeniu odejmuje się od ceny nowego samochodu. Różnicę wystarczy dopłacić, aby móc odebrać nowe auto i wyjechać nim z salonu do domu. Możliwe jest też dopłacenie różnicy w postaci kredytu samochodowego. Zatem nawet nie trzeba mieć kapitału własnego, a wystarczy zdolność kredytowa dla banku.

Jednakże wielu osobom może się wydawać, że cena za zostawiane w rozliczeniu auto nie jest uczciwa. Trzeba pamiętać, że dealer musi odsprzedać taki pojazd z zyskiem, bo jest to jego podstawowa działalność. Dlatego też nie może zaproponować kwoty rzędu 100% wartości auta. Zyskiem jest jednak możliwość sprzedaży samochodu od ręki bez problemu. Zwykle sprzedaż na własną rękę jest czasochłonna i trzeba zainwestować swoje środki na przykład w opłacenie ogłoszeń. Szukanie kupca na auto może potrwać tydzień albo i kilka miesięcy w zależności od tego jaki samochód chcemy sprzedać. A do tego i tak nie uzyskamy stu procent jego wartości, ponieważ każdy klient kupujący auto z drugiej ręki będzie negocjował lepszą ceną. Zatem żeby sprzedać samochód trzeba będzie obniżyć jego cenę. U dealera można w rozliczeniu zostawić każdy samochód, nie tylko tej marki jaką kupujemy z salonu, więc problem pozbycia się starego pojazdu rozwiązuje się praktycznie sam.

Różnica w cenie

Cenę starego samochodu zawsze wylicza rzeczoznawca i to ile dokładnie dostaniemy zależy nie tylko od marki, modelu czy rocznika auta, ale też od jego stanu. Dlatego każda kalkulacja robiona jest indywidualnie. Jednak trzeba się nastawić na stratę w wysokości 25 – 30%. Trzeba się jednak zastanowić ile stracimy na próbie sprzedaży samochodu na własną rękę i negocjacjach z potencjalnymi klientami, bo może okazać się, że będzie to podobna kwota.

Przeczytaj także:

Na czym polega zamiana auta używanego na nowe?