Domy szkieletowe

Dom murowany czy szkieletowy. To pytanie zada sobie każdy, kto przygotowuje się do budowy własnego domu. I nawet jeżeli wcześniej podjął decyzję, zawsze zatrzyma się na chwilę, by rozważyć oba warianty.

Dom szkieletowy nie jest dla wszystkich. Na pewno nie dla tych rodzin, którzy chcą wybudować twierdzę dla swojej familii, a w przyszłości wszystkie dzieci i wnuki będą mieszkać razem pod jednym dachem. Dom szkieletowy jest dla osób, które nie przywiązują wagi do wielowiekowej obecności domu i tradycji dziedziczenia. Jest dla osób, które chcą wejść szybko w posiadanie własnego domu, szybko go urządzić i w końcu w nim zamieszkać.

Jak pokazują statystyki, domy szkieletowe wybierają przede wszystkim młode małżeństwa, na tzw. dorobku, z myślą o tym, że w przyszłości będzie im łatwiej go sprzedać, by np.; zmienić miejsce zamieszkania, gdy pojawi się nowa praca lub wybudować nowy, gdy będą potrzebować więcej pomieszczeń czy większego ogrodu. Dostępne na rynku kredyty mieszkaniowe doskonale pasują właśnie do domów szkieletowych.

Producenci energooszczędnych domów drewnianych

 Żywotność domu szkieletowego do pierwszego generalnego remontu określa się na ok. 50 lat. A jeżeli przyłoży się wagę do zaawansowanych technologicznie rozwiązań, odpowiedniej konserwacji, eksploatacji zgodnej z przeznaczeniem, można ten okres mocno wydłużyć.

Technologia budowy domów szkieletowych jest o wiele mniej skomplikowana, prostsza a tym samym tańsza. Oszczędności zaczynają się już na etapie budowy fundamentów, można bowiem zastosować w nich tzw. fundament oszczędny, uproszczony, dzięki temu, że obciążenia wywierane przez ten typ domu są o wiele mniejsze niż domu murowanego. Nawet ściany fundamentowe mogą być węższe.
Niezwykle istotne jest to, że prace budowlane można wykonywać również zimą, dom nie stoi pół roku pod przykryciem w oczekiwaniu aż puszczą lody. Domy szkieletowe wymagają również innej technologii budowy stropu. Musi on być lżejszy niż w domach murowanych, dlatego tworzy się lekkie konstrukcje oparte na drewnianych belkach lub stalowych profilach.

Domy szkieletowe producent przygotowuje kompleksowo budowę oraz wykończenie wnętrza. Najczęściej w tym aspekcie stosuje się obłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi. Dzięki tej technologii z prac wewnętrznych można wyeliminować długotrwałe mokre prace wykończeniowe oraz zamieszkać w nim w zasadzie zaraz po ich wykonaniu. Rozwiązania gipsowo-kartonowe wymagają jednak dodatkowych wzmocnień w miejscach, w których planujemy zwiększyć obciążenia, szafki, ciężkie przedmioty etc.
Do wykończenia wnętrza można również wykorzystać inne materiały, boazerię, panele, płytki ceramiczne.