Alergia na pyłki – jakie są główne alergeny?

Alergia na pyłki – jakie są główne alergeny?

Coraz więcej osób boryka się z rozmaitymi rodzajami alergii. Należy podkreślić, że mamy do czynienia między innymi z alergią na pyłki, alergią na roztocze kurzu domowego, alergią na sierść zwierząt domowych, grzyby pleśniowe czy uczuleniami na użądlenia owadów… Jak widać, możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Sporo osób cierpi na ten pierwszy wariant. Dlaczego alergia na pyłki powstaje? Jakie wyróżniamy główne alergeny? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie po przeczytaniu dzisiejszego wpisu.

Trzeba podkreślić, że ogólnie alergia na pyłki to typ alergii, który jest nazywany sezonowym. Zastanawiacie się, dlaczego występuje taka nomenklatura? Należy podkreślić, że alergia na pyłki nie trwa bowiem przez cały rok kalendarzowy. Jest to naprawdę bardzo ważna kwestia. Nie da się ukryć, że to takie „szczęście w nieszczęściu”. Nieszczęście, bo tak czy siak alergia na pyłki jest bardzo uciążliwa i sprawia, że wykonywanie wielu codziennych czynności jest mocno utrudnione. Szczęściem w tej całej sprawie jest jednak fakt, że alergia na pyłki zazwyczaj trwa tylko przez konkretny okres roku kalendarzowego. Nie jest zatem tak, że przez 12 miesięcy dana osoba ma kłopoty zdrowotne z tego tytułu. Nie brakuje ludzi, którzy zastanawiają się, jakie są najczęstsze alergeny. Należy podkreślić, że ogólnie alergia na pyłki pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do kwitnienia roślin. Jeśli osoba jest wrażliwa na konkretny element, to wtedy ma do czynienia z rozmaitymi objawami. Wyróżniamy tutaj między innymi katar sienny, wysypkę, łzawienie czy pieczenie w obrębie narządu wzroku itp.

Trzeba zaznaczyć, że najczęstsze alergeny to między innymi pyłki takich roślin jak leszczyna, brzoza, dąb, pokrzywa, szczaw, komosa, bylica itp. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że niezwykle istotne jest to, aby poprawnie zidentyfikować zagrożenie. Osoby, które mają jakiekolwiek objawy świadczące o alergii nie powinny z tym ani przez moment zwlekać. Należy jak najszybciej udać się na badania do lekarza. Tam zostanie postawiona diagnoza i wdrożone odpowiednie leczenie – jeśli oczywiście będzie taka potrzeba. Na szczęście możliwości w tym obszarze są naprawdę bardzo duże. Jeśli zatem będziecie mieć pewność, że macie uczulenie na przykład na pyłki pokrzywy, to wtedy dowiecie się od specjalisty, kiedy trzeba szczególnie uważać. Bardzo przydatny w tym wszystkim jest kalendarz pylenia dla alergików. Trzeba podkreślić, że jeśli chodzi o pokrzywę, to w czerwcu, lipcu czy w sierpniu poziom stężenia konkretnych alergenów jest naprawdę bardzo wysoki. Trzeba doskonale zdawać sobie sprawę z tego faktu.

Samo unikanie konkretnych roślin to nie wszystko. Bardzo ważne jest to, aby stosować też przepisane leki przez doktora. To świetny sposób na to, żeby raz na zawsze pokonać problemy zdrowotne i móc po prostu normalnie funkcjonować. Oczywiście, nawet najlepsze leki nie sprawią, że alergia na pyłki odejdzie w niepamięć. Niemniej jednak spowodują, że objawy będą nieodczuwalne albo zostaną mocno zredukowane.

Warto także przeczytać:

Kiedy najczęściej występuje alergia na pyłki?